Tatry-Aktualności

WARUNKI NA SZLAKACH TURYSTYCZNYCH W TATRACH

Ze strony TPN :

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte  od zmierzchu do świtu.
  • Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
    1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
    2. Dolina Lejowa
    3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
    Ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki:
  •  Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony
  • Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty

Warunki na szlakach

W Tatrach panują dość dobre warunki do uprawiania turystyki. Powyżej 1300 m n.p.m. są one zimowe, należy zatem odpowiednio przygotować się do wycieczek wysokogórskich. Szlaki przysypane są warstwą mokrego śniegu i są bardzo śliskie. W wyższych partiach w wielu miejscach pod śniegiem występują oblodzenia. W części leśnej szlaki są mokre i śliskie oraz  miejscami błotniste. Mokry  śnieg uszkodził wiele drzew i miejscami na szlakach zalegają jeszcze połamane gałęzie.
 Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, obsunął się fragment ścieżki.  Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności.
W Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i  Starorobociańskiej trwa zrywka drewna.  Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia

  • W przypadku nadchodzącej burzy, należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

  • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

  • Na terenie Parku trwają prace odnowienia oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o niedotykanie świeżo namalowanych znaków, niestawanie na nich, niesiadanie itp. Znaki można zniszczyć zanim wyschną ale też ubrudzić się farbą. Realizację prac zaplanowano do końca października, będą prowadzone w zależności od pogody (w słoneczne, ciepłe dni).
  • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
  • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.   
  • Schronisko na Kalatówkach od 19 października do 5 listopada oraz od 16 listopada do 20 grudnia jest zamknięte. Czynny będzie tylko  bufet.
    Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek.
    Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.
http://tpn.pl/zwiedzaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz